Hőenergia továbbítása, leadása a mai fűtésrendszerek esetében II.
Jelenleg a leggyakrabban alkalmazott fűtésrendszer. A technológiai változásoknak köszönhetően számos újításon estek át a radiátorok.
A kezdeti tagolt öntöttvas radiátorokat felváltották a design radiátorok.
A fűtésrendszer működésé:
- Az első lépés mindig az, hogy egy bármilyen hőtermelő (gázkazán, hőszivattyú, elektromos kazán) felmelegíti a fűtővizet, ami egy szivattyú segítségével a csőrendszeren keresztül a radiátorba jut.
- A forróvíz a radiátoron áthaladva leadja a hőt.
A radiátor csőrendszere:
- Azt a csőszakaszt, amiben a forró víz eljut a radiátorhoz előremenő vezetéknek, amiben a már hidegebb víz távozik visszatérő csővezetéknek nevezik.
A radiátor csőrendszerének kialakítása:
- Egycsöves rendszer-
A radiátorból kilépő víz a vele sorban kötött következő radiátorba áramlik tovább. Ezt a rendszert leginkább panelházakban szokták alkalmazni. - Kétcsöves rendszer-
A radiátorok párhuzamosan vannak egymással kötve. Ez a megoldás sokkal hatékonyabb és szabályozhatóbb.
Radiátor típusok:
Még napjainkban is sok helyen találunk öntöttvas-, és alumínium radiátorokat. Ezek a radiátorok nagyrészben 80-90 °C-os előremenő fűtővíz hőmérséklettel működnek. Manapság azonban a legelterjedtebb radiátor típus a lapradiátor. A klasszikus fehér színű lapradiátorok sokféle méretben, kialakításban érhetőek el, ám ha még sem illik bele az környezetébe, lehetősége van az egyre nagyobb teret hódító design radiátorok közül választani. A design radiátorok nem csak széles forma-, és méretválasztékkal rendelkeznek, hanem ugyanekkora választék áll rendelkezésére szín és kivitel tekintetében is.
A radiátorok 80-90%-ban konvekcióval adják le a hőt, ami azt jelenti ebben az esetben, hogy légáramlás alakul ki a helyiségben. Ezért nem csak esztétikai szerepe van a radiátorok elhelyezésének, hanem működésbeli is. Nem véletlen íratlan szabály, hogy a radiátorokat külső falhoz, ablak alá kell elhelyezni ahhoz, hogy a hőmérséklet eloszlása ideális legyen. Ez a szabály a mai jól szigetelt házaknál ugyan kevésbé fontos szempont, de azért sem érdemes figyelmen kívül hagyni.
A radiátoros fűtés előnyei:
- Gyorsan reagál a szabályzásra.
- Dinamikusan képes változtatni a leadott hőteljesítményt.
- Könnyen és olcsón szerelhető a többi rendszerhez képest.
A radiátoros fűtés hátrányai:
-
A megfelelő hőmérséklet eléréséhez magas hőfokú vizet kell bennük keringetni.
-
Az intenzívebb légáramlás miatt felkeveredik a por.
-
Folyamatosan tisztíttatni kell.
-
Lekorlátozza a helyiség berendezhetőségét.
Összeségében a radiátoros fűtésrendszer használata kellemes, komfortos hőérzetet biztosít. A mai design-os radiátorok között biztosan megtalálja azt a radiátort, ami az Ön otthonába illik.